Ősz, influenza járvány, COVID-19... Napjainkban a szokásosnál több szó esik a D-vitaminről, mint a vitamincsalád többi tagjáról. Miért különleges a D-vitamin? Bizonyos tünetek esetén a háziorvos, vagy a szakorvos előírja a D-vitamin színt mérését. Van-e veszélye a túladagolásnak? Összeállításunkban ezekre a kérdésekre talál válaszokat az olvasó.
D-vitamin hiány esetére patikánk az alábbi készítményeket ajánlja:
Béres Vita D Forte 3200 NE étrendkiegészítő tabletta | BioCo® D3-vitamin 2000 NE étrendkiegészítő tabletta | Cefavit® D3 7.000 I.E. filmtabletta | ||
D-Vion® 2000 NE lágy kapszula | Vigantol® Oil 0,5 mg/ml belsőleges oldatos cseppek | Béres Vita-D3 Kid citromízű rágótabletta | ||
A vitaminok között a D-vitamin az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen. Hiánya számos betegség forrása lehet. A téma kapcsán Dr. Csupor Dezsőt a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar Farmakognóziai Intézetének oktatóját, egyetemi docenst, a Magyar Fitoterápiás Munkacsoport szakmai vezetőjét, az MGYT Gyógynövény Szakosztályának elnökét kérdeztük. A közelmúltban jelent meg hiánypótló könyve a PirulaKalauz, amely 260 gyógynövényről, vitaminról, ásványi és egyéb anyagról ad egységes elvek alapján rendszerezett, tudományos tényeken alapuló információkat.
Ma már egyre szélesebb körben ismert, hogy a D-vitaminnak milyen fontos szerepe van a betegségek megelőzésében, és számos pozitív hatása ismert. Szedését azonban nem ajánlott előzetes tájékozódás nélkül elkezdeni, hiszen zsírban oldódó vitaminként a D-vitamint is túl lehet adagolni!
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!
Forrás: WEBBeteg
A D-vitamin hiány csonttünetei már az ókorban ismertek voltak, azonban részleteiben csak 1650-ben F. Glisson írta le. A csukamájolajat (amely valójában a tőkehal májának olaja) hosszú időn keresztül gyógyszerként használták a D-vitamin hiány kezelésére, azonban először csak 1824-ben D. Scheutte írta fel kezelésként.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!
Forrás: InformMed
A vas felelős azért, hogy hemoglobin részét képezve megkösse az oxigént az emberi szervezetben, hogy az eljuthasson a sejtekhez, hacsak az életmódunkkal és a táplálkozásunkkal nem akadályozzuk, gátoljuk a természetes folyamatot. Napjainkban a vashiány egy ismert civilizációs probléma, amely a fejlett országok állampolgárainak közel kétharmadát sújtja. A mikroelem élettani hatásairól ismét Dr. Kovács Gergely Antalt ortopéd, sebész és sportorvos szakorvost kérdeztük, a Sportkórház korábbi sebész főorvosát, akivel korábban a magnézium szerepéről és fontosságáról már beszélgettünk.